کرزی: آمریکا روستاهای افغانستان را بمباران کرد

به گزارش وبلاگ موزیکال، رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: جنگ یا ترور مسئله اصلی است که افغانستان در طول دو دهه گذشته با آن روبرو بوده و مقصر اصلی به وجود آمدن آن نیز آمریکاست.

کرزی: آمریکا روستاهای افغانستان را بمباران کرد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ موزیکال، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان تاکید کرد که آمریکا مسئول مسائلی است که امروزه در افغانستان وجود دارد.

حامد کرزی در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفت: اشتباهات جدی توسط ایالات متحده آمریکا در افغانستان صورت گرفته، اما امیدواریم که ادامه مذاکرات دولت با طالبان با واسطه گری واشنگتن صلحی پایدار را به وجود آورد.

وی افزود که جنگ یا ترور ایالات متحده اساس مسائلی است که افغانستان در دو دهه گذشته با آن روبرو بوده است.

رییس جمهور پیشین افغانستان ادامه داد: اشتباهات جدی توسط آمریکا در افغانستان صورت گرفته؛ آن ها به اصطلاح جنگ خود علیه تروریسم را انجام ندادند.

کرزی گفت: آمریکا به روستا های افغانستان صدمه زد و آن ها را بمباران کرد؛ آمریکایی ها به بازداشت افغان ها مبادرت ورزیدند. این مسئله اساس مسائل دیگری بود که اکنون در افغانستان داریم و بخشی از اختلافات من با ایالات متحده است.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: برای آغاز مذاکرات، مهمترین عنصر در این توافق نامه پایان دادن به درگیری ها و جنگ در افغانستان و عقب نشینی نیرو های آمریکایی و بازگشت افغانستان به مذاکرات و گفتگو های صلح است. این موارد اصول اساسی است که ما با آن ها موافق هستیم.

این مقام افغان شرح داد: آرمان ها برای افغانستان یکسان است، یک افغانستان صلح آمیز، افغانستان با ثبات، افغانستان متحد. حال چگونگی عملکرد، نحوه اداره، چگونگی حرکت به سمت آن و ممکن است تفسیر های مختلفی از آن ها وجود داشته باشد.

وی افزود: پیشرفت موضوعی است که باید مورد بحث قرار گیرد و من اطمینان دارم که توافق حاصل خواهد شد.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز پنجشنبه گذشته خبر داد که مذاکرات صلح این هفته آغاز می شود.

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز در گفت وگویی ویدئویی از آزادی 5600 زندانی باقی مانده طالبان تا آخر هفته آینده خبر داد.

در حال حاضر حدود 5 هزار زندانی طالبان آزاد شده اند، اما گروه آخر که زندانیان خطرناک نامیده می شوند، تا به امروز از سوی دولت افغانستان آزاد نشده اند.

طالبان پیش از این اعلام کرده بود در صورت آزادی کامل زندانیان حاضر به گفتگو با مقامات افغانستان می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کرزی: آمریکا روستاهای افغانستان را بمباران کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرزی: آمریکا روستاهای افغانستان را بمباران کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید